2016 PBA Rookie Draft | Complete list of PBA Rookie Draft 2016

PBA Rookie Draft 2016PBA Rookie Draft 2016

The 2016 Philippine Basketball Association (PBA) rookie draft is a sports gathering which facilitates basketball teams to draft athletes from the amateur levels. The league decide the drafting order in line with the overall performance of the basketball teams for the 2015-16 season, from the worst team picking initially, instead of its lottery system following the controversies that encircled the 2014 draft.

The Philippine Basketball league was expected to host an exclusive draft for players from the national team, famously called Gilas, apart from the typical drafting for other rookies.But, a decision result in an arrangement that the cadet players won’t be drafted but will be sent out to each team instead.

Draft order

The draft ranking was decided based from the entire performance of the teams from last season. The Philippine Cup final ranking consists of 40% of the points, and the ratings of the Commissioner’s and Governors’ Cups are 30% each.

1st Blackwater Elite
2nd Star Hotshots
3rd Phoenix Fuel Masters
4th Mahindra Floodbuster
5th GlobalPort Batang Pier
6th NLEX Road Warriors
7th Meralco Bolts
8th TNT KaTropa
9th Rain or Shine Elasto Painters
10th Barangay Ginebra San Miguel
11th Alaska Aces
12th San Miguel Beermen

Check out the breakdown of the 2016 PBA Rookie Draft presented on Sunday at Robinson’s Manila.

Special Draft: Gilas round

Alaska – Carl Bryan Cruz – FEU

carl-bryan-cruz
Barangay Ginebra – Kevin Ferrer – UST

kevin-ferrer
Blackwater – Mac Belo – FEU

mac-belo
GlobalPort – Von Pessumal – Ateneo

von-pessumal
Mahindra – Russel Escoto – FEU

russel-escoto
Meralco – Ed Daquioag – UST

Ed Daquioag
NLEX – Fonzo Gotladera – Ateneo

fonzo-gotladera
Phoenix – Matthew Wright – St. Bonaventure

phoenix-matthew-wright
Rain or Shine – Mike Tolomia – FEU

mike-tolomia
San Miguel – Arnold Van Opstal – DLSU

arnold-van-opstal
Star – Jio Jalalon – Arellano

jio-jalalon
Tropang TNT – Roger Pogoy – FEU

roger-pogoy

Second round

1 Blackwater – Ael Banal – Hope International
2 Phoenix – Gelo Alolino – NU
3 Barangay Ginebra – Jammer Jamito – Saint Clare
4 Mahindra – Joseph Eriobu – Mapúa
5 Star Chris – Javier – UE
6 San Miguel – Rashawn McCarthy – SUNY Old Westbury
7 Meralco – Jonathan Grey – DLS-Benilde
8 NLEX – Reden Celda – NU
9 Barangay – Ginebra Jericho De Guzman – DLS-Benilde
10 Phoenix – Jeff Javillonar – NU

Third round

11 Blackwater – Tristan Perez – NU
12 GlobalPort – Alfrancis Tamsi – FEU
13 Meralco – Jessie Saitanan – Mapúa
14 San Miguel – Jovit Dela Cruz – SSC-R
15 GlobalPort – Ryan Arambulo – Cal State Fullerton
16 Phoenix – Paolo Javelona – NU
17 Mahindra – Cedrick Ablaza – STI
18 Phoenix – Achie Inigo – FEU

Fourth round

19 Mahindra – Jan Jamon – EAC
20 GlobalPort – Spencer Eman – NU
21 Meralco – Ryusei Koga – San Beda
22 TNT – Timothy Habelito – QUT

Fifth round

23 Mahindra – Paolo Pontejos – JRU
24 TNT – Mikee Reyes – UP

Sixth round

25 TNT – Levi Hernandez – Arellano